Powrót do pracy a wyrzuty sumienia jakie temu towarzyszą?

Po urodzeniu dziecka wiele z Was chce jak najszybciej wrócić do pracy. Wtedy może pojawić się istotny problem , co wtedy gdy nie mamy z kim zostawić naszego malucha ? babcia jeszcze pracuje a oddanie dziecka do żłobka nie jest jeszcze najlepszym pomysłem. Wiele cennych rad w tym temacie znajdziecie także na mamashouse.pl. Jedynym słusznym rozwiązaniem tej sytuacji jest wynajęcie niani do naszego dziecka które wiąże się z tym, że w zasadzie przez większość dnia w domu będzie przebywała zupełnie obca osoba.

Jeśli jesteśmy już świadome konsekwencji oraz jesteśmy zdecydowani na skorzystanie z takiej właśnie opcji opieki nad pociechą, powinnyśmy ustalić zasadny na jakich mamy zamiar zatrudnić nianię. Hurtownia hydrauliczna Warszawa Pierwsze pytanie jakie się nasuwa to kiedy jest ten odpowiedni okres by wrócić do pracy ? Otóż na to pytanie nie ma jednej , słusznej i dobrej odpowiedzi gdyż jak wiadomo dla każdej kobiety będzie to inny czas. Wielu mamom jest bardzo ciężko rozstać się z maluchem, są to bardzo ważne chwile. Przecież właśnie w pierwszych miesiącach i latach życia dziecka w relacji z matką kształtują się podwaliny psychiki malucha. Wszystko trzeba rozegrać spokojnie i stopniowo , nie można wprowadzać tak radykalnych zmian gwałtownie .

Odbije się to negatywnie na dziecku jak i na nas samych . Wiele mam zadaje sobie takie pytanie , czy pójście do pracy niesie ze sobą jakieś korzyści dla dziecka ? Odpowiedź jest prosta otóż tak . Wygląda to tak że jeśli dziecko zobaczy mamę pracującą, ale zadowoloną ze swojej pracy, mamę która wraca uśmiechnięta do niego pełną energii wtedy samo jest zadowolone , całe nasze emocje przenosimy na dziecko. Kiedy dziecko będzie widziało, czuło szczęśliwą, spełnioną matkę, będzie spokojniejsze. Dziecko uczy się na modelach, musimy zatem być takimi modelami, i uczyć nasze dzieci, że matka ma prawo do własnego rozwoju, ale także odpoczynku, czasu tylko dla siebie itp.

W ten sposób wyrabiamy w nim poczucie własnej wartości. Co dalej ,gdy już jesteśmy oswojeni z myślą powrotu do pracy ? wtedy pojawia się najgorsze , czyli przychodzą wyrzuty sumienia , ale jak sobie z nimi radzić? To bardzo ważna kwestia . Ważne jest, by na czas nieobecności matki zapewnić dziecku opiekę osoby która nadaje się do tego czyli jest ciepła życzliwa wyrozumiała i umie w pewnym stopniu zastąpić na ten czas dziecku mamę. Kobieta nie musi się bać, że ucierpi łącząca ją więź z dzieckiem, gdyż relacja matki z dzieckiem jest zawsze niepowtarzalna.

Mama pracująca nie musi oznaczać mamy, która nie ma czasu dla dziecka. Wiele zależy od dobrej organizacji czasu i ustalania tego co jest najważniejsze w naszym życiu. Pamiętajmy jednak, że najważniejsze w czasie spędzanym z naszym dzieckiem po pracy, jest pełne zaangażowanie się w te chwile , bycie dla niego i z nim naprawdę.

Podobne wpisy